modal-redir 2024-07-23 11:12:35 - /jak-to-funguje

Jak fungují interaktivní tabule?

Interaktivní systém v podstatě promění bílou tabuli na velkou dotykovou obrazovku. Člověk tedy vidí na tabuli přesně to samé, co na obrazovce počítače. Zároveň může pomocí interaktivního pera dělat na tabuli všechny úkony, jako by to dělal myší na počítači (pero má dokonce tlačítka podobné těm na myši).

 

Interaktivní software je součástí balení každého tabule. Každá značka má svůj vlastní program, nejsou všechny srovnatelné. Umožňuje například psát, kreslit, vkládat obrázky a jiné objekty, ukládat rozloženou práci, dělat tiskové obrazy, videá atd. Existuje jedno tabu, které umožňuje interakci s DVD pomocí měkkého měkkého softwaru, který není přístupný ze softwarových programů.

Interaktivní tabule pro své fungování nezbytně potřebují projektor, ideálně s krátkou projekcí. Ten promítá obraz ze vzdálenosti cca 1 metru přímo z přes hlavy uživatele. Tím se zabrání, aby si uživatel vrhal na tabuli stín (jak by to bylo při klasickém projektoru s dlouhou projekcí). Takový "krátký projektor" zvládne udělat úhlopříčku 78 palců (čili cca 200 cm) při poměru stran 4: 3, což je standardní poměr stran pro většinu tabulí. V případě tabulí s poměrem stran 16: 9 nebo 16:10 (neboli filmové formáty) je nutné používat širokoúhlý projektor - jako například Acer S1383 - případně projektor s ultraktrátkou projekcí (někde uváděn jako "s velmi krátkou projekcí"). Ten promítá již ze vzdálenosti 30 - 50 cm od tabule, no takový "ultrakrátkému projektor" výrazně dražší než "krátký projektor" (cca 2 násobně).

 

Projekční vzdálenost od čočky projektoru na plochu záleží na typu projektoru a je znázorněna na následujícím obrázku:

Stolní počítač (PC) nebo notebook jsou pro interaktivní práci také bezpodmínečně nutné. Interaktivní tabule se do počítače připojí prostřednictvím USB kabelu nebo wifi soupravou (jeden USB klíč do počítače a jeden do tabule). V ceně tabule je vždy USB kabel, wifi souprava se v případě zájmu musí dokoupit. Projektor s počítačem komunikuje přes VGA nebo HDMI kabel. Všechny modely tabulí podporují i ​​nejnovější operační systémy Windows a Mac.

 

Speciální kategorií jsou přenosné interaktivní systémy, které po přiložení na rovný hladký povrch tento přemění na interaktivní plochu. Čili stačí tento malý senzor přiložit na bílou tabuli (uchytí se magnetem nebo se přilepí), zapojit do počítače přes USB, nakalibrovat a můžete začít pracovat. Všechny modely značek eBeam, Elite nebo mimi pracují na stejném principu: na tabuli upevněn senzor (malá bílá "krabička") komunikuje s interaktivním perem, které zároveň může sloužit jako klasická počítačová myš, protože má pravé a levé tlačítko. Výhodou těchto systémů je jednoznačně fakt, že se mohou snadno přenášet z jedné místnosti do druhé. Pokud se v obou nachází klasická bílá tabule, projektor a počítač, může se začít hned interaktivní práce. Nevýhodou je, že tyto systémy neumožňují práci prstem (ovládání tabule dotykem prstů přímo na povrch tabule).